Okulumuz 10.ve 9. Sınıf kız öğrencileri koç öğretmenleri Sevda POLAT,Berrak TEZEL ve Dilek ERKOŞAN ile birlikte Bursa’ya giderek sanatsal bir gün geçirdiler.

Önce Karagöz Müzesini gezen öğrencilerimiz çeşitli ülkelerin kuklalarını inceleme fırsatı buldular .Ardından Türk gölge oyununun tek temsilcisi olarak kabul edilen Karagöz oyununun da Karagöz ve Hacivat ile taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyununu izleyen öğrencilerimiz oyuna büyük ilgi gösterdiler.(Kargöz Bursa Olay Sultan Orhan devrinde (1324-1362) Ulucami’nin inşaatı sırasında Bursa’da geçer. Cami inşaatında çalışan demirci ustası Karagöz ile duvarcı ustası Hacivat arasında geçen nükteli konuşmaları dinlemek isteyen işçiler, işi gücü bırakıp onların etrafında toplanır, bu yüzden de inşaat yavaş ilerler. Bu durumu öğrenen Orhan Bey çok öfkelenir ve işçileri kasıtlı olarak çalıştırmadıklarını sanarak, onları yakalatıp öldürtür.

Ama sonra bu acele kararından çok pişman olur, çok üzülür. Hükümdarın yakınlarından Şeyh Küşteri, onu avutmak ve dinmeyen gözyaşlarını dindirmek için, Karagöz ve Hacivat’ı perdede dile getirir. Bu sayede isimleri günümüze kadar gelir ).Karagöz müzesinden sonra Teyyare Kültür Merkezinde Bursa Büyükşehir Belediyesi oyuncularının sergilemiş olduğu ‘Ölüm Tuzağı’ adlı oyunu izlediler.

Oyuncuların canlı performansları öğrencilerimizin tiyatroya olan ilgilerini arttırdı.Tiyatro sonrası Ulu Cami’yi gezen öğrencilerimiz sonrasında Anatolium Alışveriş merkezine giderek puz pateni yapıp gönüllerince eğlendiler.

[gdl_gallery title=”sanatsal-bir-gun” width=”IMAGE_SRC” height=”IMAGE_HEIGHT” ]